1 września 1939 roku o godzinie 4.45 padły strzały na Westerplatte. Niemcy napadli na nasz kraj. Rozpętała się II wojna światowa. Polacy dzielnie odpierali ataki wroga w czasie kampanii wrześniowej. Niestety niemieckie wojska „zalały” Polskę. Ludność cywilna modliła się, wszyscy wierzyli, iż  wojna potrwa  krótko.  Rozpoczęła się, trwająca prawie sześć lat, okupacja niemiecka.

Dnia 26 września 2014 roku uczniowie klasy 5a i 5b upamiętnili te tragiczne wydarzenia w apelu przygotowanym pod kierunkiem pani Beaty Podleś. Pamiętaliśmy również o  powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego, którego rocznica przypadła w sobotę, dzień po apelu, dnia 27 września. Uroczystość rozpoczęła się utworem muzycznym pt. „Biały krzyż”, w trakcie którego nastąpiło symboliczne postawienie zniczy przez uczniów. Następnie narratorzy i recytatorzy przenieśli nas w czasy  tragiczne dla historii Polski.

Beata Podleś