Wizyta w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach

7 maja grupa dzieci z naszej szkoły miała okazję odwiedzić Zakład dla Ociemniałych w Laskach. Został on założony w 1911 roku przez hrabiankę Różę Czacką. Hrabianka, mając 22 lata, straciła wzrok w wyniku nieszczęśliwego wypadku i wówczas własną ślepotę odczytała jako wezwanie do podjęcia służby na rzecz innych niewidomych. Podróżowała na Zachód, aby poznać nowoczesne metody pracy z niewidomymi. Wkrótce przywdziała habit franciszkański i jako Matka Elżbieta założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które z powodzeniem rozpoczęły pracę z osobami ociemniałymi.

Niewidome dzieci i młodzież uczą się tu wszystkiego co potrzebne w samodzielnym życiu, przede wszystkim zaś zdobywają wykształcenie i przygotowanie do wyższych studiów lub też konkretny zawód, który pozwala im znaleźć pracę i usamodzielnić się. Prowadzone są też zajęcia w szkole muzycznej, rehabilitacyjne, hipoterapia, niewidomi uprawiają turystykę, sport, uczestniczą w życiu religijnym i kulturalnym.

Istnieje w Laskach niewielki cmentarz, gdzie pochowani są założyciele Zakładu, księża, siostry zakonne oraz wiele znanych postaci z kręgów inteligencji, jak Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Jerzy Zawieyski, ks. Jan Zieja. Na cmentarzu spoczywa również były premier Polski Tadeusz Mazowiecki.

Spotkaliśmy się z s. Benitą, która opowiedziała nam o historii Zakładu z Lasek. Siostra  pokazała nam w jaki sposób należy posługiwać się alfabet Braille'a, jak wyglądają pomoce dydaktyczne dla niewidomych dzieci. Mogliśmy napisać swoje imiona na brajlowskiej maszynie do pisania, a zakładając na oczy przepaski doświadczaliśmy  świata innymi zmysłami niż wzrok.

Wizyta w Laskach uświadomiła nam jak cennym darem jest wzrok, i że dobrze jest zatrzymać się na chwilę i zobaczyć jak piękny świat nas otacza.

Dzieci z rodzicami     Dzieci z rodzicami

Spotkanie z s. Benitą                                                             Brajlowska maszyna do pisania

Dzieci z rodzicami     Dzieci z rodzicami

Pomoce dydaktyczne do nauki kształtów                                           Grupa z siostrą Magdaleną