Poszukiwacze warszawskich tradycji - warsztaty o Ochocie w naszej klasie.

15 i 29 listopada 2011 roku , absolwentka naszej szkoły - pani Ania- oraz pani Natalia poprowadziły warsztaty z naszą klasą - VB. Na początek ustawiliśmy krzesła w kółko , a kiedy zajęliśmy miejsca , dostaliśmy karteczki na których trzeba było napisać swoje imię , aby prowadzące je znały. Pośrodku koła leżał blok, a na nim zdjęcia Ochoty. Mieliśmy nakleić kartki w miejsce , które nam się  z jakiegoś  powodu podoba . Później uzasadnialiśmy nasz wybór. Panie powiedziały , że opracujemy kontrakt dotyczący naszego zachowania , ustalimy znak ciszy i każdy się tam podpisze. Później prowadzące pokazały nam maszynę Dundersztyca - (z bajki Fineasz i Ferb) Amnezjoinator. Powodował on zapomnienie wszystkiego o trzech dzielnicach. Aby go zniszczyć, musieliśmy zebrać wystarczająco dużo informacji właśnie o nich. Nie traciliśmy czasu! Dobraliśmy się w pary i dostaliśmy karteczki. Ja byłam z moją przyjaciółką - Marianną. Na specjalnym ekranie panie wyświetliły pytania , na które trzeba było odpowiedzieć. Zrobiłyśmy wszystko bezbłędnie. Na koniec pierwszych zajęć każdy losował zdjęcie  , następnie na podstawie tych obrazków dobieraliśmy się w grupy. Ja miałam filtry. Niestety, żadna z moich przyjaciółek nie była ze mną. Musieliśmy przygotować prace na temat wybranych zdjęć. Po dwudziestu minutach prezentowaliśmy nasze dzieła. Kiedy wszyscy pokazali ,co zrobili  , prowadzące rozdały kartki z informacją o konkursie . Trzeba było zrobić wywiad z kimś  , kto mieszka na Ochocie , spytać go , jak się znalazł w tej dzielnicy, od ilu lat tu mieszka i co o niej wie. T ak zakończyła się pierwsza część warsztatów. W czasie drugiej części , dwa tygodnie później , było ciekawiej. Ponownie napisaliśmy nasze imiona na  kartkach , ale potem mieliśmy dać pani Ani nasze rzeczy. Ona układała je w cztery miejsca. Kiedy absolwentka czarowała przedmiotami , druga prowadząca spytała  o pracę konkursową. Tylko Adam ją przygotował (praca Adama poniżej).W tym czasie pani Ania pogrupowała nasze rzeczy. Ja byłam w grupie numer dwa. Panie zorganizowały konkurs wiedzy. Były dwa rodzaje pytań-trudne , z tematu rozszerzonego, za dużo punktów i proste z poprzednich warsztatów. My zajęliśmy miejsce czwarte. Potem dobieraliśmy się w zespoły - ja znów z Marianną oraz z moim kolegą Kubą. Każdy dostała kolorowy blok , kredki i miał namalować swoje ulubione miejsce na Ochocie. My wybraliśmy Szczęśliwice. Po prezentacji prac ustawiliśmy się w rzędzie , razem z całą klasą i do torby  wrzuciliśmy wszystko , co zdołaliśmy zrobić w czasie zajęć. Maszyna Dundersztyca  wybuchła! Udało się ! Pokonaliśmy go! Na koniec na kartkach zapisaliśmy, co nam się podobało , a co nie i czego się dowiedzieliśmy.

Te warsztaty na długo zostaną mi w pamięci. Dzięki nim dużo dowiedziałam się o mojej dzielnicy. Chciałabym , aby tak zorganizowanych zajęć było więcej.

Karolina Melkonyan VB

Dzieci z rodzicami