Uczniowie klasy 3a byli na wycieczce w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dzieci z rodzicami       Dzieci z rodzicami

Napisali sprawozdania z tego wydarzenia. Oto ich prace.

Dziś, gdy byłam w Muzeum Powstania Warszawskiego widziałam opaski, które nosiło się na ręku podczas walk. Rozmawialiśmy o datach w których Niemcy napadali na Polskę. Przewodnik opowiadał nam również o walce żołnierzy o Warszawę. Widziałam jak w tamtych czasach wyglądała zniszczona Warszawa. Zwiedzając muzeum, przewodnik zaprowadził nas do sali, w której były prawdziwe listy pisane podczas Powstania Warszawskiego, gdy działała poczta powstańcza. Listy te zrobiły na mnie ogromne wrażenie , jak również ściana w której słychać bicie serca. Bardzo podobało mi się  również w kanale, gdzie były różne napisy ostrzegające polskich żołnierzy. Chciałabym wybrać się z całą rodziną i zwiedzić wszystko na spokojnie.

Natalia Miszczak kl.3a

Dnia 2 lutego odbyła się wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego. Na miejscu przywitał nas bardzo sympatyczny pan, który opowiedział nam historię Powstania Warszawskiego. Oprowadził nas po salach z pamiątkami z czasów 2 wojny światowej. Mieliśmy możliwość przejścia kanałem podziemnym gdzie kiedyś chowali się żołnierze i harcerze. Najbardziej podobało mi się zaszyfrowywanie i odgadywanie haseł. Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa i bardzo mi się podobała.

Zuzia Chyła klasa 3a

Dziś z klasą byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam poznaliśmy przewodnika, który miał na imię Marcin. Opowiadał o 2 Wojnie Światowej i o Powstaniu Warszawskim. Później jechaliśmy windą w , której grała muzyka , a jej autorka użyczyła twarzy syrence Warszawskiej.  Weszliśmy do kanałów i Pan Marcin kazał nam szukać napisów ostrzegających. A potem zeszliśmy w dół gdzie był duży głaz z symbolem Polski Walczącej . Wróciliśmy do sali gdzie uczyliśmy się szyfrować hasła. Ta wycieczka bardzo mi się podobała i dużo się nauczyłem.

Igor Gos kl.3a

Dzisiaj wraz z uczniami i panią nauczycielką pojechałam na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dowiedzieliśmy się tam wielu ważnych rzeczy. W 1939 roku na Polskę napadli Niemcy , a do nich dołączyła Rosja. W Powstaniu Warszawskim udział brali nie tylko dorośli, ale też dzieci. Najbardziej podobała mi się ściana, w której było słychać odgłos bicia serca żołnierzy. Pan przewodnik rozdał nam kartki i naszym zadaniem było z podanych liter zaszyfrować hasło.  Ja i Nina, Zuzia,  Sylwia i Wiktoria wymyśliłyśmy login z małą pomocą pani. Trzeba przyznać, że wymyśliłyśmy bardzo ciekawe hasło:,, Polacy do boju". Dostaliśmy też od pani kartki, które Polacy drukowali w czasie wojny. Z wycieczki wróciłam zadowolona, gdyż poznałam historię mojego miasta, w którym się urodziłam. Dowiedziałam się o bohaterskiej walce moich rówieśników, którzy z poświęceniem życia bronili Warszawy. W Powstaniu Warszawskim brała udział moja praprababcia.

Maja Mentrak klasa 3a

W dniu 2.02 2015 r. wybrałam się z klasą do Muzeum Powstania Warszawskiego. Widziałam tam wiele ciekawych rzeczy i poznałam dużo faktów na temat powstania. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 zwaną "Godziną W".  Chodziliśmy kanałami, oglądaliśmy mundury i opaski na rękę powstańców. Wszędzie było dużo zdjęć, symboli "Polski Walczącej", flag i pamiątek związanych z powstaniem. Wielkie wrażenie zrobiły na mnie nagrane odgłosy bicia serca oraz strzałów karabinów i wybuchów bomb. Nauczyłam się szyfrowania wiadomości. Pan przewodnik pokazał nam jaszcze drukarnię, w której znajdowało się dużo maszyn. W czasie powstania drukowano na nich gazety i ulotki. Na pamiątkę pobytu w muzeum wszyscy dostaliśmy jedną z takich ulotek. Pan opowiedział nam co się działo podczas powstania. Pamiętam jak mówił o tabliczkach napisanych w innych językach. Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego bardzo mi się podobała, chciałabym pojechać tam jeszcze raz.

Nina Molak 3a