Kilka słów o Fatimie...

Dzieci z rodzicamiRok 2017 to rok wyjątkowy, bo jubileuszowy. Dokładnie  100  lat temu, w portugalskiej Fatimie miały miejsce objawienia Maryi. Uczniowie z klas VII a, VI b i V a przygotowali występ, którego zadaniem było przybliżenie treści objawień, które Maryja przekazała wówczas trojgu małych dzieci: Łucji (10 lat), Franciszkowi (9 lat), Hiacyncie (7 lat).  Przedstawienie odbyło się 8 października, w sali św. Faustyny przy parafii św. Jakuba.

Wizje, które miało troje portugalskich pastuszków, okazały się kluczem do zrozumienia ważnych wydarzeń XX wieku. Dziś - znając historię zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II i upadku komunizmu - potrafimy lepiej zrozumieć przesłanie, które Maryja przekazała światu w roku 1917. Był to rok wyjątkowo dramatyczny. Trwała I wojna światowa,  w Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka, której tragiczne skutki na długie lata miały zaważyć na losie wielu narodów. Ówczesny papież  Benedykt XV wezwał cały Kościół do tego, aby błagać Matkę Bożą o ratunek. Objawienia Fatimskie rozpoczęły się w ostatnim dniu odprawianej przez Ojca Świętego nowenny. Maryja wzywała do pokuty, nawrócenia i odmawiania modlitwy różańcowej. Od tamtych wydarzeń minął cały wiek, ale słowa Maryi są nadal aktualne.

Dorota Moroz, s. Magdalena Pokrzywińska