„Wróżby andrzejkowe”

Andrzejki to jedna z wielu tradycyjnych imprez organizowanych przez świetlicę szkolną. Przez szereg lat zgromadziliśmy wiele rekwizytów, strojów i dekoracji przydatnych do przeprowadzenia wróżb andrzejkowych. Zaprosiliśmy dzieci z ochockich przedszkoli. Dzielnie spisały się dzieci pełniące rolę wróżki. Do obowiązków wróżek należało powitanie gości, wróżenie i wyjaśnienie znaczenia wróżb oraz nauka dzieci tańca z miotłą. A oto niektóre wróżby:

Wróżba kolorów          Ciekawe jakie imię jest mi przeznaczone?

Buciki -  ustawiamy po kolei buty, jeden za drugim, w kierunku drzwi. Czyj bucik jako pierwszy przekroczy próg, ta osoba ma szansą najszybciej zmienić stan cywilny. Wróżba kolorów - wyjaśniała zawiłości naszej osobowości.

Zabawa morze-ląd            Wróżba kolorów

Karty "Podróże" – przepowiadają miejsce najbliższej wycieczki.

Serca z imionami chłopców i dziewczynek – należy przekłuć szpilką - wtedy poznamy imię przyszłej sympatii, magiczne talerzyki z przedmiotami symbolizującymi przyszły stan cywilny

Większość dzieci z zerówek po raz pierwszy uczestniczyła we wróżbach andrzejkowych, to było dla nich duże przeżycie. Atrakcją był wspólny taniec z wróżkami i miotłą, przebieranie się za wróżki.  A my jako organizatorzy też zyskaliśmy – mieliśmy okazję poznać sześciolatki z „zerówki”, wszak niektórzy z nich będą za rok uczniami naszej szkoły.

Ewa Gańko